Jak śmieci trafiają do oceanów
Zespół badaczy w niemieckim Centrum Helmholtza ds. Badań Środowiskowych (UFZ) w Lipsku, kierowany przez , dr Christiana Schmidta postanowił dokładniej przyjrzeć się, w jaki sposób i którymi drogami plastikowe odpady trafiają do oceanów. W tym celu analizował i porównywał wyniki wcześniejszych badań dotyczących ilości plastiku w 57 rzekach na całym świecie.
Naukowcom udało się dowieść, że istnieje zależność miedzy ilością plastiku w rzekach, a niewłaściwym składowaniem lub jego brakiem. Znaczenie ma też oczywiście wielkość rzeki. 80-95 proc. całego plastiku trafiającego mórz i oceanów na Ziemi pochodzi z zaledwie 10 rzek. Osiem z tych rzek – Jangcy, Indus, Rzeka Żółta (Huang He), Hai He, Ganges, Rzeka Perłowa, Amur i Mekong – znajduje się w Azji, dwie pozostałe, Nil i Niger, w Afryce.
Pewne jest jedno: tak dalej być nie może. Nie jesteśmy w stanie oczyścić oceanów z już zalegających w nich plastikowych śmieci, musimy więc podjąć środki zaradcze i szybko i skutecznie zmniejszyć dalszy napływ plastiku. – mówi hydrogeolog, dr Christian Schmidt.
Musimy jednak zdać sobie sprawę i pamiętać tym, że za śmieci w oceanach jesteśmy odpowiedzialni wszyscy, bez wyjątku. Każda butelka napoju, każda foliówka w sklepie może stać się potencjalnym zagrożeniem. Warto zmienić swoje nawyki, warto uwierzyć, że nasze działania mają sens. Być może będzie mniej wygodnie, bo będzie trzeba pamiętać o bidonie, czy torbie wielorazowej, ale wydaje mi się, że warto, zwłaszcza, że to właśnie morza i oceany dają nam możliwość robienia tego, co nadaje naszemu życiu sens. Dają nam wolność i
szczęście.
źródło: WWF, PAP