Czarter jachtów Sycylia

 

Szerokie plaże, średniowieczne miasta, gaje migdałowe i sady pistacjowe, soczyste pomarańcze, pyszne oliwki, pizza na cieście jak marzenie, obłędne makarony i słońce, które z pewnością naładuje wewnętrzne akumulatory, tak spragnione tego dobrodziejstwa w naszej szerokości geograficznej.

 
 
 

To wszystko znajdziecie na Sycylii - na największej wyspie Morza Śródziemnego. Johann Wolfgang Goethe w kwietniu 1787 roku napisał: „Włochy bez Sycylii nie zostawią w sercu żadnego śladu. Dopiero tutaj znajduje się klucz do całości”.

Kilka słów o warunkach żeglarskich

Żeglowanie wzdłuż wybrzeża Sycylii daje niesamowite możliwości. Mnogość marin, położonych w pięknych miejscach są ucztą dla wszystkich zmysłów. Jeżeli chodzi o warunki żeglarskie, trzeba pamiętać, zwłaszcza podczas samodzielnego czarteru jachtu, że położenie geograficzne Sycylii wystawia ją na działanie silnych wiatrów niemal ze wszystkich kierunków. Nie bez powodu wyspy Liparyjskie, nazywane też Eolskimi, uważane były za siedzibę greckiego boga wiatrów. Warto przed każdym wyjściem w morze sprawdzić aktualną prognozę pogody, która jest dostępna w bosmanacie każdej mariny. Prognozę pogody można też odsłuchać na kanale 68 w języku włoskim i angielskim lub sprawdzić w Internecie. Oprócz standardowych stron z pogodą polecamy lokalne:

 
 

Kiedy najlepiej żeglować 

Klimat Sycylii jest suchy i bardziej gorący niż w kontynentalnej części Włoch. W lipcu i sierpniu w ciągu dnia wieje wiatr o średniej sile 3-4 B. Na północnym wybrzeżu głównie północno wschodni i południowy, który cichnie w nocy. Silnych wiatrów oraz deszczu możemy się spodziewać jedynie wiosną i jesienią. Pustynny południowy wiatr Sirocco może osiągnąć siłę potężnego sztormu przynosząc czerwony pustynny piach z Afryki i bardzo wysokie temperatury powietrza. Sirocco podobnie jak Gregale – silny zimny wiatr północno wschodni – wieją głównie wiosną i zimą. Najlepszym czasem na czarter jachtu na Sycylii jest okres od maja do października, z dużym naciskiem na ścisły sezon czyli czerwiec, lipiec i sierpień.

 
 
Taormina - widok na zatokę
 
 
 

Kuchnia i lokalne specjały

Czarter jachtu na Sycylii ma nie tylko żeglarską stronę, ma również, a przynajmniej powinien mieć – kulinarną. Sycylia nazywana jest słoneczną wyspą. Przez ponad 300 dni w roku w tym rejonie Europy świeci słońce. To jemu właśnie tutejsza kuchnia zawdzięcza swój smak i doskonałą jakość. W nim dojrzewają przepyszne warzywa i owoce – podstawa sycylijskiej kuchni. Warto spróbować dwóch czołowych dań sycylijskiej kuchni: caponatę – danie z duszonych warzyw – serwowane na zimno jako dodatek do ryb lub mięs oraz parmigianę – bakłażanową zapiekankę z parmezanem. Oberżynowe cudo jest też głównym składnikiem - spaghetti alla Norma posypanego obficie wytwarzaną na Sycylii wędzoną ricottą. Dumą Sycylii jest makaron z owocami morza zabarwiony na czarno atramentem z kałamarnic – spaghetti al nero di sepia. Koniecznie trzeba też spróbować pasta con le sarde – to klasyczne danie z makaronu, zapiekanego z sardynkami. Po doskonałym obiedzie nie można zapomnieć o deserze. Bazą sycylijskich słodkości jest marcepan, bakalie, a także delikatna ricotta. Do jednego z najsłodszych deserów zalicza się chlubę sycylijskiego cukiernictwa cassatę - ciasto biszkoptowe z serem ricotta, bogato zdobione kandyzowanymi owocami lub dodatkami z barwionego marcepanu. Jednak prawdziwym mistrzostwem świata jest cannolo siciliano – rurka z kremem ze słodzonej ricotty z wiórkami czekoladowymi. Pycha!

 
Cannolo siciliano - deser wart grzechu
 
 
 

Co za ile, czyli lokalne ceny

Za Marinę w sezonie zapłacimy od 40 do 100 Euro za trzykabinowy jacht. W restauracji za kolację z winem zapłacimy ok 16 Euro od osoby. Za pizzę około 6 Euro. Za małe piwo w restauracji kosztuje od 1,5 do 3 Euro, za litr domowego wina policzą 5 Euro. Za Cappuccino nie powinniśmy zapłacić więcej niż 2 Euro. Ceny żywności są nieco wyższe niż w Polsce. Za pudełko herbaty zapłacimy 2 Euro, za bagietkę 0,6 Euro, a za kostkę masła 1,7 Euro. Warto, jeżeli akurat będzie się odbywał, wybrać się na miejscowy targ. To niesamowita okazja aby spróbować świeżych warzyw i owoców oraz kupić lokalne produkty.

 

Jak się dostać na jacht

Do Trapani dolecimy bezpośrednio z Krakowa i Warszawy. Loty odbywają się w czwartki i niedzielę z Warszawy i w poniedziałki i piątki z Krakowa. Brak połączeń w soboty nie jest problemem ponieważ mamy możliwość wyczarterowania jachtu w dowolny dzień tygodnia. Do Palermo polecimy z większości lotnisk w Polsce z przesiadką w Rzymie. Natomiast do Katanii dolecimy bezpośrednio z Warszawy w środy, sobotę i niedzielę. Z lotniska do mariny możemy zamówić prywatny transfer. Przykładowo za transfer z lotniska w Trapani do Mariny w Marsali za busa dla 8 osób zapłacimy 64 Euro w jedną stronę. Przy zakupie biletów lotniczych polecamy: SkyScanner.pl. My z przyjemnością zajmiemy się organizacją transferu załogi z lotniska do mariny. 

Jeżeli potrzebujecie pomocy przy wyszukaniu lotu i transferu służymy nasza pomocą i doświadczeniem.

 
 
Czarter jachtu Włochy

Wybrzeże Sycylii jest zbyt rozległe, aby opłynąć je w trakcie jednego rejsu. Poniżej zasygnalizujemy najciekawsze miejsca do odwiedzenia. Ale jesteśmy pewni, że na jednym rejsie wzdłuż Sycylii Wasza przygoda z tą wyspą się nie skończy. Tutaj warto wracać!  

 
 
 

Tego nie można przegapić

Zingaro

Wypływając z Marsali warto odwiedzić Zingaro pierwszy na Sycylii tematyczny rezerwat przyrody utworzony w roku 1981. Zajmuje on 1650 ha powierzchni i 7 km wybrzeża pomiędzy San Vito lo Capo, a Scopello. Na terenie rezerwatu wyznaczono i oznakowano sześć szlaków różnego stopnia trudności, o długości od 6 do 19 km. Dziewicza przyroda, 800 gatunków roślin,  cisza, cudowne widoki oraz możliwość zwiedzania jedynie pieszo, konno lub na grzbiecie muła czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. Zingaro to raj dla pasjonatów nurkowania. Można tutaj podziwiać ciąg podwodnych korytarzy i grot. Jedna z nich posiada otwory, przez które wpadające promienie słońca dają efekt obłędnie turkusowej wody. Niedaleko brzegu wyspy, na głębokości 39 m znajduje się bardzo dobrze zachowany wrak włoskiego okrętu przewożącego amunicję, zatopionego w roku 1943. 

Golfo di Castellammare 

Miejsce, które wspomniane w towarzystwie Włochów wywołuje okrzyki zachwytu. Niewielkie miasteczko położone dosłownie nad samym morzem zachwyca wąskimi uliczkami i zapachem pysznego jedzenia dochodzącego z licznych tu knajpek. Brzdęk filiżanek i aromat kawy sprawiają, że ochota na nią nie mija. Codziennie rano, do maleńkiego portu przypływają rybacy. Można wtedy od nich kupić najświeższą z najświeższych ryb i przygotować na jachcie iście królewską ucztę. 

 

 
Czarter Włochy
Wyspy Egadzkie
 
 
 

Wyspy Egadzkie

Wyspy Egadzkie położone są na zachód od północno-zachodniego wybrzeża Sycylii. Jest to morski rezerwat przyrody. Niegdyś cały archipelag stanowił integralną część Sycylii, ale w wyniku oderwania powstały trzy większe wyspy.
Favignana - słynąca z połowu tuńczyka. Aby ją zwiedzić warto wypożyczyć rower. Skaliste wybrzeże, magiczne zatoczki oraz kameralne knajpki są gwarancją wspaniale spędzonego dnia.
Lavanzo jest najmniejszą z trzech głównych wysp archipelagu, ma zaledwie 5,82 km2. Jest znacznie bardziej górzysta niż płaska Favignana, ale dzikość i surowość krajobrazu jest zachwycająca. Warto odwiedzić grotę La Grotta del Genovese, gdzie włoska malarka Francesca Minellono w 1949 rok odkryła u neolityczne malowidła naskalne datowane na około 9200 lat p.n.e. 
Marettimo, trzecia z sióstr, położona najdalej od Sycylii, dlatego też najrzadziej odwiedzana przez turystów. Wyspa, a raczej wielka góra wpadająca wprost do morza, z małym miasteczkiem zamieszkiwanym poza sezonem przez niespełna 100 osób, wabi swoją dziewiczą przyrodą i niewyobrażalnym spokojem i pięknem. Zostają jeszcze dwie wyspy archipelagu, a raczej niezamieszkałe większe skały: Formica i Maraone. 

40 mil morskich od San Vito lo Capo, gdzie możemy odpocząć na piaszczystej plaży i skorzystać z uroków krystalicznie czystej wody, jest wyspa Ustica zwana rajem dla nurków. Jest tu ok 30 miejsc nurkowych, w tym te uznawane za najlepsze na świecie.


Cefalu

Czarterując jacht z Sant’s Agata di Militello warto odwiedzić znajdujące się nieopodal niewielkie miasteczko Cefalu nazywane perłą wybrzeża Sycylii. Piękna piaszczysta plaża, wąskie uliczki z wypalonymi przez słońce fasadami domów, zapach wszechobecnych kwiatów. Nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa „kefale”, które oznacza nic innego, jak przylądek. Nie dziwi to, ponieważ Cefalu wydaje się być przycupnięte u stóp potężnej skały Rocca. Najważniejszym zabytkiem Cefalu jest monumentalna katedra wzniesiona w XII wieku. Inicjatorem jej budowy był normański król Roger. Cała historyczna zabudowa miasta skupia się na cyplu z jednej strony otoczonym przez morze, a z drugiej przez skałę Rocca. Widok jest naprawdę niezwykły. Gdy już nasycimy się pięknem Cefalu możemy wypłynąć na północ, w kierunku sławnych wysp Eolskich, zwanych też Liparyjskimi.

 
Jachty Sycylia
Wyspy Liparyjkskie zwane też Eolskimi
 
 
 

Wyspy Liparyjskie (Eolskie)

Swoją nazwę zawdzięczają Eolowi, bogowi wiatrów, który według mitologii miał tu swoją siedzibę. Siedemnaście wysp pochodzenia wulkanicznego, z czego tylko, może aż siedem zamieszkałych. Włoskie wulkany od wieków narzucały lokalnym mieszkańcom sposób życia. Bulgoczące, kipiące, wściekłe lub ciche, dostojne i groźne. Od zadumanego Wezywiusza nad Zatoką Neapolitańską po władczą Etnę Sycylii, wulkany w zamian za ziszczenie i strach dają miejscowej ludności coś wyjątkowego – żyzną glebę.

Vulcano - swoim gościom oferuje kąpiele siarkowe. Najpopularniejszą i najczęściej odwiedzaną wyspą jest
Lipari - spośród rodzeństwa wyróżnia się białym piaskiem na plaży i gorącymi źródłami San Calogero, gdzie temperatura wody przekracza 60oC.
Alicudi -  mniejsza, najbardziej wysunięta na zachód zapewni nam odpoczynek po gwarnej Liparii. Białe domy tuż nad morzem, piaszczysta plaża i przepiękna roślinność sprawiają, że czujemy się tu wyjątkowo dobrze.
Filicudi - podobnie jak Alcudi to raj dla miłośników morskiej flory i fauny. To idealne miejsce dla miłośników nurkowania. Najmniejsza i najbardziej ekskluzywna jest Panarea. Białe domki skąpane w bujnej zieleni to widok bardzo miły dla oka.
Stromboli - to nazwa wyspy i najbardziej aktywnego wulkanu świata, wybuchy na nim następują co 10-15 minut. Widok lawy zapiera dech w piersiach, zwłaszcza podczas nocnej żeglugi. To właśnie tu miała być siedziba Ajolosa – boga wiatru. Wody wokół Wysp Liparyjskich wzbogacone są minerałami i słyną z właściwości leczniczych. Warto więc skusić się na kąpiele wprost z jachtu, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym

Tak naprawdę nie jest istotne gdzie zdecydujecie się popłynąć, którą marinę wybierzecie. Wyjątkowość Sycylii polega na tym, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, coś, co go zachwyci, zaczaruje, coś, co jak magnez będzie ściągać z powrotem.

 

Nasze propozycje tras

Propozycja pierwsza
Start: Sant' Agata di Militello
Dystans: 145 Mm
Dzień 1: przejęcie jachtu
Dzień 2: Sant' Agata di Militello - Vulcano (30 Mm)
Dzień 3: Vulcano - Panarea - Stromboli (28 Mm)
Dzień 4: Stromboli - Filicudi (34 Mm)
Dzień 5: Filicudi - Salina (15 Mm)
Dzień 6: Salina - Lipari (9 Mm)
Dzień 7: Lipari - Sant' Agata di Militello (29 Mm)
Dzień 8: zdanie jachtu

Propozycja druga
Start: Marsala
Dystans: 180 Mm
Dzień 1: przejęcie jachtu
Dzień 2: Marsala - Marettimo (19 Mm)
Dzień 3: Marettimo - San Vito lo Copo (34 Mm)
Dzień 4: San Vito lo Copo - Isola Ustica (38 Mm)
Dzień 5: Isola Ustica - Castellamare del Golfo (42 Mm)
Dzień 6: Castellamare del Golfo - Levanzo - Favignana (36 Mm)
Dzień 7: Favignana - Marsala (11 Mm)
Dzień 8: zdanie jachtu